Léčba rakoviny se v posledních letech vyvinula z nespecifické agresivní léčby, jako je radioterapie a chemoterapie, na nové a specifičtější imunitní terapie.
V posledních letech se vyvinuly nové terapie zvané imunitní buněčná terapie nebo Adoptive Cell Transfer (ACT). Cílem těchto terapií je aktivovat a „vzdělávat“ imunitní systém, aby byl schopen útočit na nádor. CAR-T (Chimeric Antigen Receptor) je jedna z taových terapií, při které jsou T buňky od pacienta „konstruovány“ mimo tělo, aktivovány, expandovány a opět reinfúzovány do pacienta.
Takové terapie prokázaly nebývalou klinickou účinnost u leukémie, kde více než 80 % pacientů v konečném stádiu vykázalo remisi.
Problém je v tom, že tato ošetření jsou extrémně nákladná a mají kapacitu jen několik tisíc pacientů ročně, kvůli potřebě ruční výroby v konkrétních k tomuto účelu určených „čistých“ prostorách.
Právě k tomuto účelu byl systém ADVA X³ vyvinut Dr. Ohadem Karnielim, zakladatelem a generálním ředitelem společnosti ADVA Biotechnology, a jeho týmem.
Dr. Karnieli a jeho tým vyvinuli modulární buněčný expanzní systém, který umožňuje výrobu autologní T buněčné terapie – přímo u lůžka pacienta. Význam toho je docela působivý: znamená kratší časové období mezi odběrem krve pacienta a začátkem léčby, a to i za výrazně nižší cenu. Očekává se tedy, že tato nová technologie umožní tuto léčbu mnohem větší části pacientů v nouzi.
V tomto rozhovoru Dr. Karnieli představuje principy a hlavní rysy systému ADVA X³ – systému autologní proliferace a expanze imunitních buněk cGMP.
Dr. Karnieli vysvětluje důležité faktory, které musí vlastník/provozovatel ADVAX3 vzít v úvahu při výběru rutinního kultivačního média T buněk.
„Média jsou mnohem víc než jen směs šťáv, která umožňuje expanzi.“ Nejde jen o to, jak rychle buňky rostou, ale také o jejich kvalitu. Média v sobě mají spoustu různých doplňků a spoustu různých růstových faktorů a víme, že buňky na ně reagují“.
Dr. Karnieli zdůrazňuje význam používání médií bez séra, což eliminuje potřebu přidávání séra do systému.
„Sérum, bez ohledu na to, zda pochází ze zvířat nebo z lidí, je rizikovým faktorem a musí být zmírněno. Druhá věc je variace. Když použijete sérum, nezáleží na tom, zda je to hovězí nebo lidské, je to směs různých sér. Jakmile je to bazén, každý bazén je jiný. Takže množství růstových faktorů, množství cytokinů, hladina cytokinů – bude vždy jiná. A to je něco, co nemůžete kvantitativně měřit jako součást výroby. Opravdu to nemůžete ovládat.“